תיק הטלית ש"מצא" את בעליו 49 שנה לאחר המלחמה

אסמכתא:אלול תשפ"ב-תשרי תשפ"ג, ספטמבר- אוקטובר 2022
תאריך:01/09/2022
תאריך פרסום:14/09/2022 14:25
עדכון אחרון:07/10/2022 16:44

תוכן:

הסיפור המרגש על תיק הטלית של ר' יצחק גוטמן, תושב אלון שבות, שאבד בתחילת מלחמת יום הכיפורים, ושנמצא בזכות פוסט שפורסם ברשתות החברתיות 49 שנה !!! אחרי המלחמה, באלול תשפ"ב, ספטמבר 2022.

 

הסיפור כפי שפרסמה העיתונאית סיוון רהב מאיר: 

התיק ששב מן הקרב

אנחנו רגילים לראות הודעות בסגנון "מצאתי תפילין", על זוג תפילין שנשכח באוטובוס אתמול בבוקר. מה תגידו על תיק של טלית שאבד לפני כחמישים שנה, במלחמה, ונמצא כעת?

כך סיפר לי הלילה אלישיב גוטמן: "אבא שלי, בוגר ישיבת הר עציון, התפלל במלחמת יום כיפור בבסיס ברמת הגולן. באמצע התפילה, בעודו בצום, נשמעה האזעקה והוא רץ לבונקר, מותיר את חפציו מאחור. אחרי כמה חודשים מישהו מצא את התפילין של אבא והחזיר לו אותן, אבל התיק של הטלית שלו לא נמצא עד היום...

ובכן, היום אבא שלי קיבל פתאום טלפון מיהודי שמחזיק בתיק הטלית הזה כחמישים שנה. מתברר שבזמן המלחמה, כבשנו את האזור הזה בחזרה מהסורים. התיק של הטלית נמצא בתוך נגמ"ש סורי שנפגע. הסורים מצאו אותו בשטח ולקחו אותו. אחד המפקדים הישראליים, אורי עצמון, אסף מהנגמ"ש הסורי ציוד שנראה לו יהודי. היו שם גם מחזור תפילה צבאי, שופר ועוד. עצמון הוא תושב קיבוץ גן שמואל, ובכל יום כיפור הם היו מציגים את הפריטים האלה בקיבוץ, ומניחים אותם על השולחן כהשראה, כתזכורת.

מתברר שכבר שנים הוא מחפש את בעל התיק ומספר את הסיפור הזה בכל מקום, אבל לא מצליח למצוא קצה חוט. השנה הבן שלו התחיל להעלות סטטוסים בנושא ולהריץ את המידע בקבוצות, וככה הוא כתב: 'אורי עצמון מג"ד 83 חרמש של חטיבה 670 מצא ביום השלישי של מלחמת יום כיפור למרגלות גבעת אורחה תיק עם רקמה עם האותיות י.ג. נשמח להגיע לבעלים. שיתופים יתקבלו בברכה'.

תוך כמה שיתופים, המעגל נסגר: י.ג. זה אבא שלי. יצחק גוטמן. 

היה לאבא קשה לדבר הערב מרוב התרגשות, אבל בין כל הטלפונים עם המשפחה והחברים הוותיקים, הוא אמר לנו דבר יפה: הוא תמיד חשב מה עלה בגורל התיק של הטלית – אולי הוא נשרף, אולי הוא בסוריה – אבל כזה דבר הוא לא דמיין. הוא כל כך שמח שכל השנים האלה לתיק שלו היה בעצם תפקיד משמעותי, והוא היה חלק מחוויית יום כיפור של הקיבוצניקים".

 

דברים שכתב שילה גוטמן, בנו של ר' יצחק, בעקבות מציאת תיק הטלית:

ערב הימים הנוראים. אצלנו במשפחה כל שנה מתערבבות ההכנות לקראת הימים הגדולים יחד עם זכרונות המלחמה של אבא. כל שנה אנו זוכים לזכרון ולדרישת שלום מהמלחמה. גם השנה, שנת תשפ"ב זכינו למפגש מחודש עם עוצמת המלחמה, ניסיה וגבורת לוחמיה.
חודש תשרי תשל"ד. אבא, ר' יצחק גוטמן שיחי' נשלח ע"י הרב עמיטל זצ"ל יחד עם חבריו מישיבת הר עציון לארגן מניינים ולשמש כחזנים במוצבים הקדמיים ברמת הגולן ביום הכיפורים. יחד עם הרב זאב ויטמן (היום רבה של אלון שבות), הגיע אבא למחנה גשור הישנה למרגלות תל פארס. בהגיעם לשם בערב החג, לא היה רמז לכל התופת שתבער במקום למחרת. בעת הגיעם בחזרת הש"ץ של שחרית ל"מודים", פרצה אזעקה. במהירות כולם רצו לבונקר של המחנה. בבונקר זה צפו אבא וכל הלוחמים בכוחות הסורים שפלשו לשטח ישראל. במקביל, המשיכו אבא וחבריו בסדר תפילת המוסף, מנחה ולעת ערב בתפילת הנעילה. כוחות שריון וגם קומנדו תקפו את המחנה אך בחסדי ה' נהדפו ע"י הלוחמים. לעת ערב שברו החיילים את הצום בקרקרים ובמימית מים. בבוקר יום ראשון למחרת החג, ניסה כל הכח המתבצר יחד עם כוחות נוספים לסגת מהאזור ששרץ כוחות סורים רבים. לאחר צעידה משמעותית נתגלה הכח והם פתחו בריצה חזרה למחנה אל תוך הבונקר. באווירה קשה העבירו יום נוסף. אחד מהחיילים ניסה לעודד את חבריו והעביר זוג תפילין להניח בין החברים. לעת ערב הגיע מג"ד מחטיבה 188, עודד ארז ובשיירה שהוביל  שזכתה לשם "שיירת הרפאים" פינה משם את כל הלוחמים הבריאים והפצועים כ"טרמפיסטים" על גבי הטנקים והנגמשים. לאחר נסיעה ממושכת נתגלתה השיירה. אבא וחברים נוספים שלא היו מצוותים כלוחמים קפצו מהטנקים וצעדו לאור הירח לאורך נחל דליות עד הכינרת. בזמן מנוסה זו אבד אבא את התפילין שלו. אבא הגיע לביתו עלה על מדים ולאחר שהתברך  בברכת הבנים מהוריו, חזר ליחידתו הפעם כלוחם מן המניין למערכה הקשה להדוף את הסורים. יחד עם חבריו הדפו אבא והלוחמים את הסורים ויצרו מובלעת של צה"ל בתוך שטח סוריה. לאחר מספר חודשים של ישיבה ואבטחה במובלעת מגיע יהודי ומספר שמצא תפילין שחקוק על התיק שלהם את האותיות י.ג יחד עם הספר אורות התשובה. אבא אמר לו שהתפילין שלו. אותו יהודי סיפר שהלך עם התפילין כבר כמה חודשים ממקום למקום עד שמצא את אבא. 
אמנם התפילין חזרו לבעליהן כבר מזמן, אך הטלית היתה עדיין אבודה מן העין עד הערב.
לעת ערב פירסם יהודי בשם שי עצמון, שאביו אורי עצמון שלחם כמג"ד בגדוד 83 בחטיבה 670, מצא תיק של טלית עם מחזור לראש השנה ושופר בתוך נגמ"ש סורי למרגלות מוצב הג'וחדר ברמת הגולן. האותיות החקוקות על תיק הטלית זהות ממש לאותיות החקוקות על תיק התפילין שנמצאות אצל אבא. מפחיד לחשוב שהסורים פשטו על המוצב בו היה אבא ולקחו כשלל את חפציו האישיים של אבא. יוסי סיפר לאבא בטלפון הערב, ש 49 שנים אבא שלו מסתובב בעולם ומחפש את הבעלים של תיק הטלית. כהשראה ושייכות ליום הכיפורים, פותח כל שנה אורי המג"ד, את תיק הטלית ומוציא את חפצי הקודש שבו, בעיצומו של יום שמכפר על כל ישראל.
"והטלית תפרוש כנפיה עליהם ותצילם כנשר יעיר קינו על גוזליו ירחף."

 

מצורפים:

*כתבת החדשות בערוץ 12 מתאריך י"א בתשרי תשפ"ב, 6.10.2022, המספרת את סיפור המציאה והמפגש בין משפחת גוטמן ומשפחת עצמון.

* הקלטה של הסיפור, כפי שסופר בתכנית "סוף שבוע זוגי", של סיוון רהב מאיר וידידיה מאיר, בגלי צה"ל, בתאריך י"ב בתשרי תשפ"ג, 7.10.2022

* סרט שצולם בערב, שנערך לכבוד חתני התורה של בית הכנסת המרכזי, תשע"ד, בו מספר ר' יצחק גוטמן את סיפור שלושת הימים הראשונים של המלחמה.

*תמונת הפוסט שפורסם ברשתות ותמונות ממפגש שתי המשפחות, שנערך מספר ימים לאחר המציאה.

*קישור ל ריאיון שנערך עם הרב יעקב פישר, ובו הוא מספר את סיפור המלחמה ומביא את סיפור המוצב הנצור מזוית מבטו.

 

הכתבה במהדורת החדשות של ערוץ 12מתוך תכנית הרדיו "סוף שבוע זוגי"סיפורו של יצחק גוטמן - זיכרונות ממלחמת יום הכיפורים
הפוסט שפירסם בנו של אורי עצמון ברשתות החברתיותהשופר, המחזור לראש השנה ותיק הטלית שמצא אורי עצמון בנגנש סורי במהלך המלחמהתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחותתיק הטלית ש"מצא" את בעליו 49 שנה לאחר המלחמהתיק הטלית ש"מצא" את בעליו 49 שנה לאחר המלחמהתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחותתמונות ממפגש המשפחות